MUSEUM

Torsten Nordströms museum

Välkommen att uppleva en resa i tid och rum – rakt in i färghandlaren Torsten Nordströms hem på Strömgatan i Norrtälje.

Här bevaras inte bara möbler och föremål, utan en livslång passion för det vackra, det vardagliga och det förbisedda.

Torsten började samla redan som barn, med en dröm om att en dag kunna visa vad en ”vanlig samlare” kunde åstadkomma under ett liv. Drömmen blev verklighet – och hemmet han lämnade efter sig är idag ett museum fullt av detaljer, känslor och ting med historia.

Rummen speglar hur ett borgerligt hem kunde se ut i början av 1900-talet – men också något mer. Här är det fullt i skåp och lådor, på hyllor och bord: porslin, textil, silver, pipor, prydnadsföremål, klockor och möbler i en varsam och personlig ordning. Inget var för litet för att sparas. ”Detta föremåls tid kan också komma”, som Torsten själv sa.

Torsten Nordströms museum visas i dag via guidade visningar och drivs som en stiftelse.

Information:

MARKERA SOM FAVORIT

Kärlek2

”I Roslagens famn på den blommande ö, där vågorna klucka mot strand, och vassarna vagga och nyslaget hö,det doftar emot mig ibland, där sitter jag uti bersån på en bänk och tittar på tärnor och mås”

Evert Taube / Svensk kompositör,
författare och konstnär